Пропоноване вашій увазі видання «Тарас Шевченко. Образ у мистецтві» до кожного читача промовлятиме по-своєму. Яким був поет-художник? Яким його бачили друзі юності, численні прихильники й прихильниці поетичного генія й малярського обдаровання в пору творчого злету; згодом – поодинокі сміливці, які наважувались підтримувати зв’язок із опальним митцем під час заслання; а пізніше – послідовники, для яких найбільше важив образ «батька Тараса» як батька нації. До чого вдавався політичний режим СРСР, не змігши побороти авторитетності постаті переконаного антагоніста імперії, якої б личини вона не набувала?
Молодші читачі можуть із подивом збагнути, що у покоління їхніх дідусів і бабусь було відмінне від їхнього уявлення про образ Тараса Шевченка. Ще інше – у батьків. Старші ж читачі можуть переконатися, що окрім відомої, улюбленої ними, інтерпретації поетового образу в живописі й графіці, існують інші. Й на те є причини.
Кожен читач з’ясує, що Шевченко змінюється разом із нами, нашими особистісними і суспільними пріоритетами, набутим досвідом, особливостями історико-культурної ситуації, за якої живе і творить та чи інша генерація тощо. І при тому для всіх нас він залишається своїм. Головним, об’єднуючим, фактором є розуміння: завдяки Тарасу Шевченку ми не зникли як народ. І сьогодні він дивиться на нас із плакатів часу російсько-української війни як символ збереження ідентичності й свободи.
То хто ж він? Святий Тарасій? Батько Тарас? Аристократ духу? Незнищенна енергія? Поет-воїн? Давайте шукати відповідь разом. У кожного вона буде своя. І завжди – правильна.
Тарас Шевченко увійшов в українську історію та культуру як символ прагнень до свободи. Саме цей фактор був і залишається визначальним у формуванні сприйняття його особистості. Проте образ митця кожне покоління уявляло і творило по-своєму. У виданні розглядаються найхарактерніші інтерпретації образу Т. Шевченка в творах живопису і графіки за періодами: від прижиттєвих зображень (І-ша пол. ХІХ ст.) до плакатів часу російсько-української війни, створених у 2022 році. Увагу приділено культурно-історичній ситуації кожного з періодів, що мала вплив на осмислення постаті поета і художника в образотворчому мистецтві. Окреслено ті матриці, які третє століття лишаються формотворчою основою, що її в різні періоди історії нові генерації живописців і графіків піддають модифікації. Видання містить біля 200 ілюстрацій, супроводжених коментарями.
Написать отзыв
Задать вопрос